Hrad Houska

14. červenec 2009 | 00.00 |

Díra do pekel, či přestup do jiné dimenze? Viděli jste včera Strážce duší? Onen hrad je jen pár kilásků ode mě. Už jsem vám špitla, že mé rodné číslo začíná takhle - 666? Bu, bu, bu! Miluju tajemno! A záhady. Tedy, podotýkám že záhady nadpozemské! Intriky pozemšťanů a podobné pletichy ne-e. Teta pracuje už řádku let v hejnickém klášteře a pár tajemství už vím. Mám "prolezlý" i frýdlantský zámek. Ale to až jindy. Dnes o Housce! Třeba se tam o víkendu potkáme. Kdo ví?

70997Traduje se, že hrad Houska
(*1270-1280) by měl být starší než hrad Bezděz, který patří mezi naše nejstarší dochované hrady vůbec.
První otázkou, která se nabízí, je, proč byl vůbec hrad Houska postaven. Není zvláštní, že hrad stojí v místě, které nemá ze strategického hlediska žádný význam? Nestojí poblíž žádné zemské stezky, nebyl hradem královským, neplnil ani funkci hraničního hradu, byl postaven v naprosto pusté krajině bez dostupného zdroje vody. Neexistuje žádný důvod, proč by měl být tento hrad zbudován.
Velmi zajímavý je i po architektonické stránce. Jsou jedinci, kteří tvrdí, že je celý jeho obranný systém zaměřený proti "vnitřnímu nepříteli". Snad se zde střežilo "něco", co se nesmělo dostat ven.
01Podle legendy byl hrad zbudován na skále, ve které vedla průrva až do pekla. Peklem můžeme rozumět v podstatě cokoli. Právě nad touto průrvou má stát hradní kaple.
Traduje se také, že v podzemí hradu je množství podzemních chodeb a prostor, v nichž mají být pohřbeny "jisté věci" a kostry "nelidí". Místo, kudy bylo možno do těchto chodeb vstoupit mělo být označeno nad dnes již neexistující hradní bránou.
Je možné,že ještě předtím, než byl hrad Houska postaven, bylo toto místo natolik zvláštní, že připoutalo pozornost tehdejší vládnoucí třídy. Snad zde i existoval nebo existuje přestup do jiného světa, jehož obyvatelé mohou být od nás natolik odlišní, že splňovali představu o obyvatelích pekel. Co to asi bylo za nebezpečí, které zřejmě ohrožovalo samotné základy feudálního státu, byl-li právě proti tomuto nebezpečí zbudován takový hradní komplex?

Postava v mnišské kápi
Podle jiné legendy se na Housce a v jejím okolí zjevuje postava v černé mnišské kápi, která nemá obličej a sleduje opovážlivce, kteří by chtěli Housku navštívit v noci nebo zde dokonce přenocovat.
33


Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Hrad Houska tynushe 14. 07. 2009 - 11:26
RE: Hrad Houska davidhavel®pise.cz 14. 07. 2009 - 14:48
RE: Hrad Houska coro®pise.cz 15. 07. 2009 - 00:23
RE(2x): Hrad Houska newold 17. 07. 2009 - 12:29
RE: Hrad Houska whiteshadow 19. 07. 2009 - 17:11