Viva Statistika

15. duben 2010 | 15.04 |

Úřad statistický jsem nikdy nemusela. Už v dobách, kdy jsem pracovala na obci, mi přišel zcela zbytečný. Kolik má krasni_647republika obyvatel, vám poví každá matrika či obvodní oddělení policie. Kolik je průměrný plat? K čemu to potřebuju vědět? Vždyť to číslo je beztak blábol. Zrovna tak jako číslo, které říká, že dle statistiky jsou horší řidiči muži. Blbost. Znám spoustu žen v letech mé matky, které řidičák vlastní - tedy jsou dle úřadu statistického řidičkami - ale dobrých třicet čtyřicet let za volantem neseděly a tudíž nemohly dostat ani pokutu, natož zavinit nějakou dopravní nehodu.

Už dva týdny mimo jiné makám i na čtvrtletní závěrce, statistických výkazech, všemožných lejstrech. V úterý zazvonil telefon. Skoro vždycky ho zvedá Ilonka. I tentokrát a tak jen slyším její "Jo, jo, jo. Moment. Předám."

Beru sluchátko, z kterého meteleskumbleskum zašvitoří ženský hlas: "Volám kvůli tomu výkazu. Přijde mi, že tam máte překlep. Určitě jste tam zadala výplaty za čtvrt roku? To je nějak málo. To máte určitě jenom za jeden měsíc. Opravte to a zavolejte mi!"

Vůbec mě nepustila ke slovu. Nepředstavila se. Nepočkala. Zavěsila.

Nevěřícně jsem zírala na Ilonku. "Kdo to byl? A jakej výkaz?"

"Nevím", usmála se Ilonka. "Chtěla tebe."

"Super", pomyslela jsem si a ze šuplíku vytáhla výkaz, o kterém jsem si myslela, že by to mohl být on. Rozklikla program na výplaty, najela na statistiku a zjistila, že mám všechno v pořádku. Máme prostě malé výplaty. No a co s tím mám dělat? To je v době krize snad dobře, nebo ne?

Fajn. Komu mám ale teď zavolat, když se mi ta rozběhnutá Pipka ani nepředstavila. A tak zvedám sluchátko a volám na Kraj, na statistiku.

"Ne. Já jsem k vám nevolala", slyším a zkouším další telefonní číslo, kde mi řeknou, že paní Statistika má zrovna dnes dovolenou, že bude až zítra. Čímž je jasné, že ani ona mi nevolala.

Zkusila jsem ještě asi tři čísla a pokaždé si připadala jako idiot. Aby taky ne, když do sluchátka hlásáte: "Dobrý den, tady Ta a Ta, nevolala jste mi dnes ráno? Víte, ohledně statistiky."

Asi po hodině jsem se naštvala a zavolala rovnou paní Krajové: "Dobrý den, tady Ta a Ta, někdo mi ráno volal ohledně statistiky. Celé dopoledne se snažím tu paní najít, abych jí řekla, že máme všechno v pořádku, že máme prostě jen opravdu malé výplaty, ale nedaří se mi."

A sluchátko mi suše odpoví: "Prosím vás, a kdo by se v tom hrabal? To určitě nebyl nikdo od nás."

A tak po letech opět přemýšlím, k čemu máme ten Statistický úřad. Proč platíme ty úředníky? Už na základce mi vtloukali do hlavy, že sčítat hrušky s jablky, je blbost.

Lopotím se tu s čísly, které beztak končí zase jen v šuplíku.

Proč? ... "A kdo by se v tom hrabal?"


Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Viva Statistika anuska 15. 04. 2010 - 15:57
RE: Viva Statistika contritus®pise.cz 15. 04. 2010 - 16:34
RE: Viva Statistika am®pise.cz 15. 04. 2010 - 16:35
RE: Viva Statistika jk®pise.cz 17. 04. 2010 - 18:39
RE: Viva Statistika lenka 17. 04. 2010 - 18:47
RE: Viva Statistika valach 17. 04. 2010 - 20:24
RE: Viva Statistika lentilka®sdeluje.cz 18. 04. 2010 - 01:12
RE: Viva Statistika mi-lada 27. 04. 2010 - 11:55