Tři kokosy pro Povelku

17. květen 2013 | 10.00 |

"Chybí tady chlap. Chlap na práci." pronesla včera odpoledne moje tchýně, dvojnásobná to vdova, a mně naskákaly pupínky, neb jsem na tyhle vypočítavé, egoistické řeči fakt háklivá.

Chlapy máme v domě tři. S vnoučkem čtyři. Tomu bylo v úterý ale teprve půl roku, ten toho krom radosti (a pár gramů do plínek) zatím moc nenadělá.

...

Foukal šílený vítr. Stromy se ohýbaly, jako by se už nikdy neměly narovnat.

"Dáme si víno?" ptá se mě tchýně víceméně tónem oznamovacím. Kývnu. Co taky jiného, když ven by psa nevyhnal.

A pak to začalo. Ne, hned ne. Asi po třetí sklence. Už ani nevím, která z nás dvou začala. Jestli já nebo ona. Ale nasmály jsme se. Neb moje tchýně a chlapi, to je, jak jen to říct, ...úsměvné. Tedy, alespoň historky, které jsem s ní zažila na vlastní kůži a o kterých vím, že jsou opravdové. 

Večer jsem si říkala, že dnes tři z nich hodím do placu. Když nic jiného, tak jako další důkaz toho, že náhody neexistují. 

...

ebmrkáPracovala jsem tehdy ještě na radnici, když tchýně dva roky po smrti svého manžela prozkoumávala seznamky a na pár inzerátů i reagovala. Odpovědí jí přišla spousta. S pár muži se setkala, ale žádný jí nebyl dost dobrý. Ten byl moc starý, tam ten chudý, onen měl velkou rodinu a natvrdo řekl, že potřebuje kuchařku, uklizečku, pradlenu a to fakt pro tchýni, která je od narození generál, není to pravé ořechové.

"Zítra mám rande!" švitořila jedno odpoledne. "Nevím, jak vypadá, ale má zlatý auto (rozuměj auto "zlaté" barvy) a sejdeme se v jedenáct v Šenově u muzea. Po obědě ho vezmu na Panskou."

Druhý den, pamatuju si to jako dnes, mi kolem poledního u úřadu zastavilo auto. Stříbrné. Vylezl z něj muž, který vypadal docela sympaticky, a štrádoval si to ke mně na úřad.

"Dobrý den, nezlobte se, že obtěžuju. Víte, já jsem trochu zabloudil, a..."

Nenechala jsem ho ani domluvit a tomu naprosto cizímu, pochopitelně nic nechápajícímu, člověku skočila do řeči: "Co děláte tady? Vždyť máte být v Šenově u muzea! A tohle je zlatá? Tohle že je zlatá? Vždyť je to stříbrný!"

Chudák na mě valil oči a nechápal, proč o jeho schůzce ví i obecní úřad. efsmích

Náhoda.

Samozřejmě jsem mu vše vysvětlila. Smáli jsme se dlouho.

...

ebmrkáJiného dne (tahle historka bude krátká) přijel za tchýní na kole jiný sympatický pán. Sportovec. Majitel firmy.

Do pedálů dupal dvacet kilometrů. Celou dobu do kopce, převýšení 250 metrů. To se jeden zpotí. On ne. Byl fakt namakanej. Asi až moc. Neb sotva ho tchýně uzřela, na půl húst mu řekla, "Nemám čas, myju okna. Nashle." a odešla zpátky do domu.

Lekla se ho snad? Bála se toho, že je lepší než ona?

Dnes už vím, že ano. Bála. František, toho času čtvrtým rokem nebožtík, toho byl důkazem.

...

ebmrkáTřicet let chodím k pořád stejné kadeřnici. Jednou u ní takhle sedím, ona mi stříhá vlasy a vybavuje se se svou kamarádkou, která sedí opodál. Mluvily spolu, jako bych tam vůbec nebyla, nedalo se tudíž neslyšet.

Slyšela jsem. Slyšela a po pár minutách nevěřila svým vlastním uším, načež jsem se do jejich hovoru nesměle vmísila: "Nezlobte se, že vás tady tak poslouchám, ono to ani jinak nejde, můžu se na něco zeptat? Ten pán, o kterém tu celou dobu mluvíte, nejmenuje se náhodou Havrda?"

Obě dvě na mě vyvalily kukadla: "Jak to víte?"

"Mám tchýni, která dostává naprosto stejné dopisy. Slovo od slova. To co píše vám, píše a slibuje i mé tchýni."

Náhoda.

Náhoda, díky které se přišlo na to, že onen pán je podvodník, příživník, psycholog, který se ve vězení nudí, vyhledává vdovy a úspěšně z nich tahá a vytahal nemalé peníze.

Náhoda?

01Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Tři kokosy pro Povelku zdenka"ren" 17. 05. 2013 - 13:47
RE(2x): Tři kokosy pro Povelku newold 20. 05. 2013 - 08:05
RE: Tři kokosy pro Povelku márinka 17. 05. 2013 - 13:52
RE(2x): Tři kokosy pro Povelku newold 20. 05. 2013 - 08:07
RE(3x): Tři kokosy pro Povelku márinka 23. 05. 2013 - 22:37
RE: Tři kokosy pro Povelku apok@lypsÍk 17. 05. 2013 - 17:27
RE(2x): Tři kokosy pro Povelku newold 20. 05. 2013 - 08:08
RE: Tři kokosy pro Povelku petr 17. 05. 2013 - 20:10
RE(2x): Tři kokosy pro Povelku newold 20. 05. 2013 - 08:09
RE: Tři kokosy pro Povelku kitty 18. 05. 2013 - 13:07
RE(2x): Tři kokosy pro Povelku newold 20. 05. 2013 - 08:15
RE: Tři kokosy pro Povelku inenaso 23. 05. 2013 - 06:49