Den šestý - Brána do pekel

23. srpen 2009 | 00.00 |

Pátek 14.08.09

Pět ráno a voda na záchodě pořád neteče. Poprvé se myju v umývárně. Je mi zase o poznání lépe. Pátek se neozval. Vůbec. Přemýšlím, co to s ním je. Přemýšlím, co se asi musí stát člověku, aby se stal bezdůvodně rampouchem, z kterého zlost a nenávist doslova ukapává.

Obraz003Katka pořád neví, že jsem v nemocnici. "Zabije mě, až se vrátí", říkám si v duchu a vracím se na postel. Sáček, do kterého mám vyvedený drén, přidržuju u těla. Ležím a sleduju slunce. Okno pokoje je na východ. Fotím ho pro vás. Ale mám jen mobil, a tak to není takové, jaké bych chtěla.

Sedm hodin. Vizita. Dnes mi stojí u postele přímo pan primář. Jukne na ceduličku s mým jménem, která visí na posteli a říká: "Hm, Renáta", a usměje se. "Znovuzrozená!", reaguju bezprostředně a úsměv opětuju. Pan primář se šibalsky dívá na sestru: "Paní ví, co to znamená." "Vím", pokračuju. "A opravdu se tak cítím."

Mezi malou a velkou vizitou přichází sestra Klára s tím, že mi dnes drén vytáhne už úplně. Od včera si naivně myslím, že mám nejhorší za sebou, jak mi sama přislíbila, a že mám v sobě tak 2 - 3 centimetry. Prdlajs! Mám v sobě 20 - 25 centimetrů a nebolí to ani o kapku méně. Naopak! Bolí to tak, že sestra Klára tentokrát drén ne-po-po-tahuje najednou, ale přestala a nechala mě vydýchat. V očích mám opět ty slzy, které neovlivníte. Prostě tam jsou. "Kláro!", vletí na pokoj další sestra: "Kláro, dělej, už máš být na vizitě!" Poslední věta zapříčiní, že mám zbytek drénu bolest nebolest v cukuletu venku, Klára odbíhá a mně břicho přelepuje sestra Renáta. Jmenovkyně.

Během minutky je tu velká vizita. Doktoři malí, velcí, tencí, tlustí, česky i nečesky mluvící a já mám u oka pořád onu slzu, která mi z těla vyběhla zároveň s drénem. "Proč paní pláče?", ptá se jeden doktor. "Protože mi vyndali zrovna teď drén", odpovídám mu sama a vidím, jak pan doktor Kadlec něco šušká sestře. Za slzu se stydím. Připadám si jako bábovka. Vizita odchází a vrací se sestra Klára. Omlouvá se mi a nastavuje mi obě ruce se slovy, že ji můžu přes ně praštit. Jen se usměju. A za odměnu dostávám pozdrav od pana doktora Kadlece - studený obklad na čelo. To už se směju na celé kolo. Au! A bolí to.

Po vizitě odpočívám a snažím se usnout. Paní Hodná jde dnes na operaci. Za ten včerejší den jsem se o její rodině dozvěděla spoustu věcí. Moc hezky mluví o své vnučce Irence. A když začne o pravnučce Terezce, je v sedmém nebi. Opravdu moc milá paní. "To bude dobré, paní Hodná, to zvládnete levou zadní", dodáváme jí s paní Novou společně odvahu. ..... Jenže. ..... Sotva jsem onu větu vyslovila, stalo se mi to, co se mi stává. Vize. Ta prokletá vize tu byla zrovna teď. Dnes. Byla teď a tady.

image6oo

Abych vám názorně ukázala, co se mi stalo, našla jsem tenhle obrázek. Možná ho někteří už znáte. Půl minuty se upřeně dívejte na ty čtyři body uprostřed, pak zavřete víčka a během chviličky se vám "za víčky" objeví obrázek. Funguje to? Co vidíte?

Stejné to mám v ten pátek já. Jen vidím jiný obrázek. Děsivý. A tak otvírám oči a nechci je zavřít, jenže to dlouho nevydržím a opět mrknu. Kdykoli mrknu, vidím to. Vidím Smrt. Za víčky vidím Smrt. Lebku se zkříženými hnáty. Stejnou jakou mají piráti na svých vlajkách. A ona se směje. Smrt se směje a ve mně by se krve nedořezal.

Vybavuje se mi rada odborníka, který mi řekl, že mám-li vizi o něčí smrti, není pravda, že ji nemohu ovlivnit. Mohu! A během chviličky jsem tedy rozhodnutá, že paní Hodnou zemřít nenechám! S rizikem, že budu za blázna, jsem odhodlaná o své vizi někomu říct. Ale komu? Ze svých zkušeností už vím, že "znamení" přijde. Ukáže se. Jen musím být pozorná a nic nepřehlédnout.

V 11 hodin odváží paní Hodnou na sál. K obědu mám ovesnou kaši. Jím pár lžiček. Tohle fakt nepozřu. Pořád myslím na paní Hodnou a cítím, jak mě opět vysává ta kur*a BEZMOC!

Ve dvě hodiny paní Hodnou přivážejí zpátky na pokoj. Žádná JIPka. Žádná cévka. Jen dva drény. Vzpomínka na dnešní vytažení drénu mého je moc čerstvá. Když vidím rovnou dva, je mi úzko už teď. Paní Hodná spí.

V půl třetí přichází na pokoj sestra: "Paní Nová, máte u nás na sesterně telefon. Ale vezměte si to na chodbě." Po chvilce se dozvídám šokující zprávu. Paní Nová, která leží od úterý na tomto pokoji, která od úterý používá stejný záchod jako já, kde neteče voda, má SALMONELU! Představa dalších křečí do rozřezaného břicha způsobila, že mě polil studený pot. Bylo mi zle. Paní Novou okamžitě převezli na jednolůžák. Ovšem, máte-li za to, že přišla uklizečka a umyla pokoj nebo alespoň ten zpropadený ZÁCHOD, mýlíte se. Od neděle do pátku jsem tu uklizečku neviděla. Pravda, v úterý jsem byla na JIPce. Ale jinak. Ani noha!

A proto jsem ve tři hodiny, když za mnou přišel manžel s tchýní, vše vyklopila. Tchýně - bývalá zdravotní to sestra na teplické urologii popadla okamžitě hadr a co šlo, umyla. Manžel myl skříň, které se po celý týden nikdo nedotkl. Nikdo z nás tří pacientek. Následující slova mi nemusíte věřit, nenutím vás. Ale nemám sebemenší důvod lhát. Na té skříni byla stolice. Byla všude. Na madle, na dvířkách. V životě bych nevěřila, že můj manžel bude po někom mýt "hov*a". Myl.

Za paní Hodnou přišel syn a vnučka. K mé radosti s nimi paní Hodná komunikuje. Ba dokonce vtipkuje a těší se na sobotní bramborový salát a řízek, který jí přislíbil syn druhý. Z vnučky Irenky čiší energie. Pořád se usmívá. Na babčinku je tak milá. Pořád ji mazlí a říká jí tak něžně: "Ty moje Cukrdlinko". .... O to víc mě má vize vysává. Irenka je typ člověka, o kterých si při prvním pohledu řeknete: "To je Přítel." Být chlap, je to z mé strany láska na první pohled. Tak moc mi byla Irenka blízká.

Návštěvy odešly. K večeři mám neidentifikovatelné amarouny. Jdu se osprchovat, na záchod připravím dva plné kbelíky a jdu spát. Chci vizi Smrti zaspat. Bezmoc nesnáším. Bezmoc mě šíleně vyčerpává.

...pokračování


Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Den šestý - Brána do pekel petr 23. 08. 2009 - 13:01
RE(2x): Den šestý - Brána do pekel newold 23. 08. 2009 - 21:53
RE: Den šestý - Brána do pekel janewle®pise.cz 23. 08. 2009 - 13:53
RE(2x): Den šestý - Brána do pekel newold 23. 08. 2009 - 21:56
RE(3x): Den šestý - Brána do pekel janewle®pise.cz 24. 08. 2009 - 06:38
RE: Den šestý - Brána do pekel am®pise.cz 23. 08. 2009 - 19:40
RE(2x): Den šestý - Brána do pekel newold 23. 08. 2009 - 21:56
RE: Den šestý - Brána do pekel hospodynka®pise.cz 23. 08. 2009 - 21:35
RE(2x): Den šestý - Brána do pekel newold 23. 08. 2009 - 21:58
RE: Den šestý - Brána do pekel davidhavel®pise.cz 24. 08. 2009 - 18:03