Zámecký vrch

5. červenec 2009 | 00.00 |

Nad Českou Kamenicí, poblíž Nového Oldřichova, se tyčí Zámecký vrch se zbytky hradu Kampnitz, který vybudovali potomci Zikmunda, po vpádu Lužičanů. Na úpatí vrchu jsou dnes pole, louky, pastviny. Vrcholek je zarostlý lesem, ze kterého vyčnívá zachovalá hláska.

O zřícenině koluje pověst, že je pod ní ukrytý poklad. Poklad prý hlídá tajemný muž ve starodávném selském kroji.

Jednoho dne časně ráno v pozdním podzimu šla přes Zámecký vrch dvě děvčata z Kamenice směrem ke Kamenickému Šenovu. Za ranního šera a husté mlhy, která je tu častá, si spletla cestu a došla až pod hradní zříceninu. Svůj omyl dívky poznaly ve chvíli, kdy před nimi z mlhy vyrostly obrysy věže. Přemýšlely, kterým směrem se dát, aby co nejdříve našly tu správnou cestu, když v tom na krok před nimi stál muž ve starodávném kroji. "Sedlák ze Zámeckého vrchu," blesklo hlavou oběma dívkám a první jejich myšlenkou bylo vzít nohy na ramena. (...nohy na ramena? ...nevíte někdo, proč se "útěku" takhle říká? ...moje fantazie je zvrhlá - pod pojmem nohy na ramena si představuju něco úplně jiného)

zamecky-vrch_54Muž, jako by tušil jejich myšlenky, vlídně je oslovil, aby se ho nebály, že jim neublíží, a aby s ním šly nahoru do hradu, tam že jim ukáže ukrytý poklad, který prý si mohou hned vyzvednout. (...šibal, co?) Dívky zlákány vyhlídkou k lehce získanému bohatství, o kterém tolik slyšely, váhavě leč přece sedláka následovaly. Ten zvolna kráčel před nimi, často se ohlížel a pokynem ruky je neustále pobízel.

Tak došli až ke zřícenině, u níž rostl vysoký strom. Sedlák ukázal děvčatům do větví, kde se houpal veliký klíč. "Tím klíčem si otevřete cestu k pokladu," řekl, "vylezte jen na strom a odvažte si klíč! Po ničem víc už nebudete toužit."

Dívky jako omámené poslechly jeho naléhavý hlas a přistoupily ke stromu.  tom zavanul svěží větřík, chuchvalce mlhy se na okamžik roztrhly a vyděšené dívky pod větví s klíčem uzřely hlubokou sráznou sklaní stěnu.

S ustrašenými výkřiky obě odskočily od hlubiny a cestou necestou prchaly ze Zámeckého vrchu. Mlha se rozptýlila, až když obě dorazily zpátky do města.

Po několika dnech se na Zámecký vrch znovu odvážily. Strom, na kterém tehdy viděly zavěšený klíč, byl na troud suchý.

PA300014

PA300019


Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Zámecký vrch davidhavel®pise.cz 07. 07. 2009 - 12:55
RE: Zámecký vrch newold 07. 07. 2009 - 14:25
RE(2x): Zámecký vrch davidhavel®pise.cz 08. 07. 2009 - 08:35
RE(3x): Zámecký vrch newold 08. 07. 2009 - 08:52
RE: Zámecký vrch newold 08. 07. 2009 - 14:11
RE(2x): Zámecký vrch davidhavel®pise.cz 09. 07. 2009 - 06:18